top of page

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA I LABOLATORIUM

RTG

Badanie rentgenowskie (RTG) jest jedną z podstawowych metod diagnostycznych w weterynarii. Pozwala na uzyskanie obrazów wewnętrznych narządów zwierzęcia, takich jak kości, stawy czy płuca. W porównaniu z USG, badanie RTG daje lepszy obraz struktur kostnych i tkanki płucnej, ale nie pozwala na dokładną ocenę narządów wewnętrznych. Podczas badania zwierzę jest narażone na promieniowanie jonizujące, dlatego weterynarze starają się ograniczać liczbę wykonywanych badań do niezbędnego minimum. Podczas badania zwierzę jest umieszczane na stole RTG, a następnie na niego nakładana jest płytka rentgenowska, przez którą przechodzi promieniowanie. Obrazy uzyskane w czasie badania pozwalają na szybką i trafną diagnozę wielu chorób, takich jak złamania kości czy choroby płuc.

Dysponujemy nowoczesną aparaturą do wykonywania diagnostyki obrazowej RTG w systemie cyfrowym, dzięki czemu wykonywane zdjęcia są natychmiastowo wyświetlane na ekranie monitora, mamy też możliwość cyfrowej obróbki radiogramu oraz nagrania go na płycie CD lub przesłania wyników drogą mailową.

Zalecamy aby do badania RTG zwierzę przystąpiło na czczo i po wypróżnieniu.

LABOLATORIUM

Dysponujemy stancjonarnym laboratorium wyposażonym w nowoczesną aparaturę, w którym wykonujemy na miejscu następujące badania:

  • badanie hematologiczne (morfologia + rozmaz krwi)

  • badania biochemiczne (profil nerkowy, profil wątropowy, jonogram)

  • badania kału metodą flotacji i rozmazu bezpośredniego

  • szybkie testy diagnostyczne w kierunku takich chorób jak: panleukopenia, parwowiroza, FIV, FELV, giardia, choroby odkleszczowe, toxoplasmoza, zapalenie trzustki (określenie stężenia poziomu lipazy)

Badania które wykonujemy w zewnętrznych laboratoriach:

  • badania histopatologiczne

  • badania mykologiczne

  • posiewy z antybiogramem

  • badania poziomu hormonów we krwi

  • badania immunologiczne

  • badania płynów ustrojowych

  • badania w kierunku chorób zakaźnych

  • oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania

  • diagnostyka chorób genetycznych

  • badania oznaczanie poziomu stężenia leków we krwi

  • badania toksykologiczne

  • diagnostyka alergii z krwi obwodowej

USG

Wykonanie badania ultrasonograficznego (USG) jest jedną z najważniejszych metod diagnostycznych w weterynarii. USG pozwala na dokładną ocenę narządów wewnętrznych zwierzęcia, takich jak serce, wątroba, nerki czy pęcherz moczowy. Badanie jest nieinwazyjne i nie wymaga znieczulenia ogólnego, co pozwala na szybką i bezbolesną diagnozę. Podczas badania weterynarz nakłada na skórę zwierzęcia żel przewodzący, a następnie przesuwa sondę ultradźwiękową po powierzchni skóry. Obrazy uzyskane w czasie badania pozwalają na wczesne wykrycie wielu chorób, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

ENDOSKOPIA i GASTROSKOPIA

Endoskopia i gastroskopia to dwie metody diagnostyczne, które pozwalają na oglądanie wnętrza organizmu zwierzęcia za pomocą specjalnego narzędzia - endoskopu. Endoskopia pozwala na oglądanie wnętrza narządów jamistych, takich jak krtan, przełyk czy pęcherz moczowy, natomiast gastroskopia umożliwia oglądanie wnętrza żołądka. Podczas badania zwierzę jest poddawane znieczuleniu ogólnemu, a następnie przez otwór w ciele wprowadzana jest cienka rurka wyposażona w kamerę i światło. Obrazy uzyskane w czasie badania pozwalają na dokładną ocenę stanu narządów i wykrycie ewentualnych zmian chorobowych, takich jak owrzodzenia czy guzy. Endoskopia i gastroskopia są nieinwazyjnymi metodami diagnostycznymi, które pozwalają na trafną diagnozę wielu chorób i umożliwiają szybkie rozpoczęcie leczenia.

JAK PRZYGOTOWAĆ PUPILA DO WIZYTY 

Ragdoll Cat
Ragdoll Cat_edited.jpg

Telefon do recepcji +48 33 843 27 20

Umów się na wizytę 

1. Zapytaj nas o szczegóły podczas umawiania się na wizytę
2. Przed Rtg, Usg  i innymi  badaniami pies powinien być na czczo lub powinien nie dostawać jedzenia około 4h wcześniej, chyba że lekarz zaleci inaczej. Wodę może dostawać normalnie. Na badanie USG zwierzę powinno być niewypróżnione .
bottom of page